Haber Ayrıntı
HAFRİYAT DEPOSUYDU, KENT ORMANI OLUYOR
İzmir Büyükşehir Belediyesi, eski hafriyat döküm sahalarını yeşillendirerek 315 bin metrekarelik alan üzerinde 3 yeni kent ormanı oluşturuyor. 2017 yılının sonunda Seferihisar, Bornova ve Menemen’de 3 kent ormanı daha yaratılacak.

Çevreye yaptığı yatırımlarla dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Hafriyat döküm sahalarından ağaçlandırma alanlarına” projesi kapsamında, Evka- 7, Buca Kırıklar ve Gökdere’de 315 bin metrekarelik alan üzerinde yeni kent ormanları yarattı.

 

Hafriyat döküm sahalarının işletmecisi İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBETON A.Ş., hafriyat atıklarının çevreye zarar vermeden depolandığı Gaziemir Evka-7 hafriyat döküm sahasında, 2014 yılında toplam 70 bin metrekare alan üzerinde, 1450 adet ağaç dikimi gerçekleştirdi. 55 bin metrekare alana sahip olan Buca Kırıklar Hafriyat Döküm Sahası'na da 2015 yılında 780 adet ceviz ve bin 875 adet dut fidanı dikti. Buca Gökdere'deki 190 bin metrekarelik hafriyat döküm alanına da 3 bin 800 fıstık çamı, 15 bin 126 adet akasya olmak üzere 18 bin 926 adet ağaç dikildi. Böylelikle eski üç adet hafriyat döküm sahasında 23 bin ağaçlık kent ormanları yaratıldı. Çalışmaları tamamlanan ağaçlandırma alanı Orman Bölge Müdürlüğü'ne iade edildi.

 

Yenileri geliyor
2017 yılının Aralık ayında Yelki’de 8 bin, Pınarbaşı Fatmacık Kayası’nda 4 bin 200, Koyundere’de 2 bin 200 olmak üzere 12 bin 400 ağaçlık 3 kent ormanı daha oluşturacaklarını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nden ihaleyle aldığımız hafriyat döküm alanları dolduktan sonra üzerine toprak sererek ağaçlandırıyoruz; yani bozulmuş doğa parçasını tekrar hayata döndürüyoruz. Ardından da yine Orman Bölge Müdürlüğü'ne teslim ediyoruz. Yöre halkının isteğine göre dikeceğimiz fidanları belirliyoruz. Yelki ve Fatmacık Kayası’nda ve bir süre sonra dolacak Koyundere hafriyat döküm sahasına da aynı şekilde ağaç dikeceğiz " dedi.